Lokalne volitve
Lokalne volitve
Državna volilna komisija (DVK) je na svoji 39. seji, ki je potekala 30. 8. 2022, med drugim sprejela rokovnik za izvedbo lokalnih volitev, ki bodo potekale 20. 11. 2022.
Rokovnik določa izvedbo sledečih volilnih opravil:
- 5. september Teči začnejo roki za izvedbo volilnih opravil; v tem času ministrstvo za notranje zadeve na svoji spletni strani objavi število volilnih upravičencev v posamezni občini oziroma volilni enoti. Občinske volilne komisije javno objavijo potrebno število podpisov volivcev za vložitev kandidature za župana in za kandidaturo oziroma listo kandidatov za člane občinskega sveta v posamezni volilni enoti.
- 5. september - 20. oktober Politične stranke določijo kandidate za župane in liste kandidatov za člane občinskih svetov. Skupine volivcev določijo kandidature za župane in liste kandidatov za člane občinskih svetov z dajanjem podpore na predpisanih obrazcih. Volivci - pripadniki italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti ter pripadniki romskih skupnosti določijo kandidature za izvolitev članov občinskega sveta - predstavnikov narodnih skupnosti in romskih skupnosti z dajanjem podpore na predpisanih obrazcih.
- 12. september Občinske volilne komisije določijo volišča na območju občine (območja in sedeže volišč) in to sporočijo pristojnim izpostavam Geodetske uprave Republike Slovenije.
- 15. september Politične stranke, druge organizacije občanov v občini ter občani lahko dajo občinski volilni komisiji svoje predloge za imenovanje predsednika in članov volilnih odborov ter njihovih namestnikov. Predsednik in člani volilnega odbora ter njihovi namestniki se imenujejo izmed občanov, ki imajo stalno prebivališče v občini. Ob vložitvi predlogov morajo predlagatelji predložiti izjave kandidatov, da soglašajo z imenovanjem v volilni odbor in izjavo, da bodo najpozneje v treh dneh po javni objavi kandidatur oz. list kandidatov obvestili pristojno občinsko volilno komisijo o morebitnem sorodstvenem razmerju s katerim od kandidatov, o katerem se glasuje na volišču, za katerega bodo imenovani v volilni odbor.
- 19. september Geodetska uprava Republike Slovenije uskladi območja volišč v registru prostorskih enot.
- 25. september Ministrstvo za notranje zadeve sestavi za posamezno volišče splošni volilni imenik in ga pošlje upravni enoti na območju volišča v pregled v elektronski obliki.
- 5. oktober Organizator volilne kampanje mora odpreti poseben račun z oznako "Za volilno kampanjo" in pri tem navesti tudi volitve, za katere organizira kampanjo.
- 20. oktober Začetek volilne kampanje, ki se mora končati najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. Obenem tudi zadnji dan, ko lahko volivci pri pristojnem upravnem organu (do zaključka delovnega časa) podpišejo obrazec podpore kandidaturi oziroma listi kandidatov. Pri občinskih volilnih komisijah je treba vložiti kandidature oziroma liste kandidatov za člane občinskih svetov ter kandidature za župane, ne glede na način kandidiranja (politične stranke, volivci). Predlagatelji kandidatov hkrati z vložitvijo kandidatur sporočijo tudi podatke o organizatorju volilne kampanje in njegovo odgovorno osebo ter podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo.
- 21. oktober - 30. oktober Postopek preizkusa zakonitosti kandidatur in list kandidatov ter izdaja odločb o potrditvi oziroma zavrnitvi kandidature oziroma liste kandidatov, pri čemer je treba najpozneje v roku treh dni odpraviti morebitne formalne pomanjkljivosti liste kandidatov oziroma kandidature.
- 31. oktober - 4. november Občinske volilne komisije sestavijo seznam potrjenih list kandidatov v občini oziroma v posamezni volilni enoti in seznam potrjenih kandidatur po vrstnem redu, ki se določi z žrebom.
- 4. november Občinska volilna komisija javno objavi seznam potrjenih kandidatur in list kandidatov. Vsak volivec lahko na katerikoli upravni enoti vpogleda v podatke v evidenci volilne pravice, ki se o njem vodijo. Volivec lahko zahteva vpis, če ni vpisan v evidenco volilne pravice, ali popravek, če je vpisan z napačnimi podatki. Vpogled je mogoč tudi prek državnega portala e-uprava. Ministrstvo za notranje zadeve sestavi za posamezno volišče splošni volilni imenik in posebne volilne imenike za izvedbo glasovanja s podatki o volivcih v evidenci volilne pravice.
- 7. november Zadnji dan, ko lahko član volilnega odbora obvesti pristojno volilno komisijo o sorodstvenem ali drugem razmerju s kandidatom, o katerem se glasuje na volišču, za katerega je imenovan v volilni odbor.
- 9. november Volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo in želijo glasovati po pošti na območju Slovenije, to sporočijo občinski volilni komisiji. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Invalidi lahko glasujejo po pošti tudi stalno, če to sporočijo Državni volilni komisiji in predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Obvestilo invalida o stalnem glasovanju po pošti velja do preklica. Po pošti lahko glasujejo tudi volivci, ki jim je odrejena izolacija zaradi okužbe z novim koronavirusom. Obvestilu je treba priložiti ustrezno dokazilo.
- 11. november Upravne enote volilne imenike potrdijo s podpisom in žigom ter jih predajo občinskim volilnim komisijam.
- 14. november Predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov lahko predloži seznam zaupnikov občinski volilni komisiji oziroma posebni občinski volilni komisiji.
- 15., 16. in/ali 17. november Predčasno glasovanje. DVK priporoča občinskim volilnim komisijam, da kot dan predčasnega glasovanja določijo sredo, 16. 11. 2022, glede na krajevni običaj oziroma potrebe pa dodatno še torek, 15. 11., in/ali četrtek, 17. 11. 2022. Volišče za predčasno glasovanje mora biti odprto med 7. in 19. uro.
- 16. november Volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, v katerem so vpisani v volilni imenik, sporočijo občinski volilni komisiji, da želijo glasovati pred volilnim odborom na svojem domu.
- 18. november Zaključek volilne kampanje in začetek volilnega molka.
- 20. november Splošno glasovanje.
- 21. november Volilni odbori morajo predati volilno gradivo občinski volilni komisiji (najpozneje do 12. ure). Občinska volilna komisija ugotavlja izid glasovanja po pošti.
- 22. november Če noben kandidat za župana ni dobil večine glasov in se mora opraviti drugi krog volitev med kandidatoma, ki sta dobila največ glasov, občinska volilna komisija pošlje ugotovitveni sklep Državni volilni komisiji do 12. ure.
- 26. november Občinska volilna komisija sestavi poročilo o izidu glasovanja in ga pošlje županu, Državni volilni komisiji ter predstavnikom kandidatur oziroma list kandidatov.
- 5. december DVK in volilne komisije lokalnih skupnosti so dolžne posredovati podatke o organizatorjih volilne kampanje Računskemu sodišču. Organizator volilne kampanje mora odstraniti vse svoje plakate in druge oglaševalske vsebine s plakatnih mest.
- 20. marec 2023 Organizator volilne kampanje zapre poseben transakcijski račun.
- 4. april 2023 Organizator volilne kampanje mora po zaprtju posebnega transakcijskega računa poročilo o financiranju volilne kampanje predložiti Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve preko spletnega portala AJPES.